فهرست بستن

 

سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی پروفسور محمد قلی شمس، پنجشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۹به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 به گزارش بنیاد پروفسور محمد قلی شمس، دکتر محسن بهمنی کشکولی، دبیر سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی شمس گفت: این جشنواره با شناسایی و معرفی الگوهای برتر علمی- پژوهشی جامعه چشم پزشکی و علوم بینایی ایران و تقدیر از شایستگان و نخبگان این عرصه در اسفندماه هرسال برگزار و موجب ارتقای کیفیت و هدایت پژوهش‌های حوزه چشم‌پزشکی و علوم بینایی به سمت پژوهش هایی با اولویت‌های ملی، بر لبه دانش و با متدولوژی برتر می شود.

وی ارتقای اهلیت حرفه‌ای در جامعه چشم پزشکی کشور و توسعه هویت آن در عرصه ملی و بین المللی را از دیگر اهداف برگزاری جشنواره چشم پزشکی شمس برشمرد و افزود:جشنواره در 12دوره برگزاری خود توانسته الگوهای شایسته ای به جامعه چشم پزشکی به ویژه جوانان معرفی و موجب دلگرمی و تداوم فعالیت پژوهشگران موفق و تلاشگر شود. 

دکتر کشکولی با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار می شود؛ گفت: در 16 دسته بخش رقابتی، برگزیدگان از بین افرادی که مدارک خود را در مهلت مقرر به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده اند، انتخاب می شوند.

وی درباره جوایز بخش غیر رقابتی این دوره از جشنواره نیز گفت: در این بخش افراد از طرف شخصیت های حقوقی مستقل یا بنیاد شمس برای دریافت 7 جایزه ادیب چشم پزشکان، چشم پزشک پارسی، الگوی اهلیت حرفه ای، همیار چشم، هم پیمان دیدگان، بانوی چشم پزشکی و افتخار خدمت و مسئولیت پذیری حرفه ای و اجتماعی نامزد می شوند. همچنین 3 نشان پیشگیری از نابینایی (نشان خدادوست)، دانشمند برتر (نشان پیمان) و آموزگار برتر(نشان سجادی) نیز به نامزدهای برگزیده اهدا خواهد شد.

دکتر کشکولی با اشاره به برگزاری جلسه نهایی داوری جشنواره سیزدهم در روز یکشنبه 26بهمن 99، اضافه کرد: امسال در برخی از دسته های بخش رقابتی، شرکت کنندگان امتیاز لازم را کسب نکرده و برگزیده نخواهیم داشت. در بخش غیر رقابتی هم افتخار بانوی چشم پزشکی که هر 5 سال یک بار اعطا می شود، در این دوره منتخب ندارد.

دبیر سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی شمس در ادامه به تشریح جزئیات اعطای گرنت ICO-Farabi برای سال 2021 پرداخت و گفت: این گرنت سالانه برای دوره علمی سه ماهه در خارج از کشور اعطا می شود علاقه مندان بایستی در قالب دسته دانشور جوان در رقابت های جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس شرکت نمایند. با نظر برگزار کنندگان باتوجه به حضور بانوان جوان، با انگیزه و فعال در عرصه چشم پزشکی و علوم بینایی و رعایت حق آنان، امسال گرنت  ICO-Farabi به یک خانم دانشور جوان تعلق خواهد گرفت.
وی به اعطای نشان «طبیب دیدگان» در سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی شمس اشاره کرد و گفت: این جایزه بالاترین نشان جشنواره است که طراحی آن به پاس خدمات پروفسور محمد قلی شمس، پدر علم نوین چشم پزشکی کشور صورت پذیرفته و به یکی از شخصیت های چشم پزشکی و علوم بینائی کشور که در ادوار گذشته جشنواره سه بار برگزیده شده باشد اعطا می شود. خوشبختانه امسال این جایزه برای دومین بار برگزیده دارد.

دبیر سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی شمس درباره شیوه برگزاری جشنواره در شرایط همه گیری کووید-19نیز گفت: مانند تمامی برنامه هایی که در یکسال گذشته تحت تاثیر همه گیری قرار گرفتند، شرایط برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره شمس نیز به دلیل رعایت مراقبت های بهداشتی متفاوت خواهد بود. قطعا گروه برگزاری تمام سعی خود را برای رعایت دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا و حفظ سلامت و امنیت منتخبین به کار می گیرد و اقدامات لازم را انجام می دهد.

دکتر کشکولی با بیان اینکه جشنواره به صورت ترکیبی یعنی حضوری (محدود به افرادبرگزیده) و مجازی برگزار خواهد شد، افزود: هرچند برگزاری مجازی جشنواره فرصت دیدار حضوری همکاران را سلب می نماید، ولی از طرفی موجب افزایش تعداد شرکت کنندگان و تاثیر بهتر در مخاطبین می شود.
وی ابراز امیدواری کرد :با توجه به افزایش کیفیت زیرساختهای مجازی در سطح کشور و تجربه یکساله اخیر برگزاری جلسات مختلف چشم پزشکی، ان شاء الله مشکل تکنیکال در زمان برگزاری وجود نخواهد داشت.

دکتر کشکولی، که استاد گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران است، درباره انتخاب خود به عنوان دبیر علمی سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی شمس گفت: در 12 سال گذشته دبیر علمی جشنواره از میان همکاران محترم بیمارستان فارابی انتخاب میشدند، اما امسال هیات برگزاری، افتخار دبیری جشنواره را به اینجانب واگذار کردند. این امر سبب نزدیکتر شدن جشنواره به اهداف بنیادی اش یعنی ارتقاء سطح دانش چشم پزشکی و علوم بینائی ایران می شود. احساس تعلق تمامی اعضای جامعه چشم پزشکی کشور به این جشنواره ملی، صرف نظر از دانشگاه و محل فعالیت، قطعا سبب گسترش تاثیر آن در کل جامعه علوم بینائی کشور خواهد شد.

وی در پایان گفتگو افزود: لازم است از زحمات اساتید ارجمند پروفسور هرمز شمس، رئیس و دکتر علیرضا لاشیئی و دکتر محمود جباروند، اعضای هیئت مدیره بنیاد شمس، دکتر محمد رضا اکبری، رئیس بیمارستان فارابی، دکتر سید فرزاد محمدی، مدیر برنامه ریزی جشنواره و همکاران بخش اجرائی که زحمت برگزاری این جشنواره را در شرایط همه گیری کووید -19 متقبل شده‌اند و با تلاش فراوان سعی دارند تا جشنواره به خوبی برگزار شود؛ قدردانی نمایم.

خبرنگار: حمیده امیدوار