فهرست بستن

سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی پروفسور محمد قلی شمس، پنجشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۹به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش بنیاد پروفسور محمد قلی شمس، در آستانه برگزاری سیزدهمین جشنواره چشم پزشکی پروفسور محمد قلی شمس با دکتر علیرضا لاشیئی، نایب رئیس جشنواره چشم پزشکی شمس، استاد پیشکسوت بیمارستان فارابی و رییس سابق مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران به گفتگو نشستیم و نظرات وی را درباره جشنواره و وضعیت پژوهش در چشم پزشکی ایران جویا شدیم. مشروح گفتگو را در ادامه می خوانید:

از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید سپاسگزارم. گفتگو را از اینجا شروع کنیم که به نظر جنابعالی جشنواره شمس در آستانه سیزده سالگی، تا چه اندازه در معرفی شایستگان جامعه چشم پزشکی به ویژه به نسل جدید موفق بوده است؟

– به نظرم پاسخ این سوال را تا اندازه ای باید از مخاطبین جشنواره جویا شد. اما احساس من این است که جشنواره در بین نخبگان و شایستگان چشم پزشکی کشور کاملا شناخته شده و درحال باز کردن جای خود است. درباره نسل جوان چشم پزشکان به علت بازنشستگی و حضور کمتر در بین آنها، نمی توانم اظهار نظر دقیق کنم. شاید سایر همکاران و اعضای هیئت علمی شاغل بهتر به این سوال پاسخ دهند ولی به هر حال به نظرم جشنواره تاحد زیادی در بین چشم پزشکان شناخته شده و در اهداف خود موفق بوده است.

این معرفی الگو تا چه اندازه برای پیشرفت جوامع علمی و ارتقای کیفی آنها ضروری است؟

قطعا بشر برای پیشرفت در همه زمینه ها و برای رسیدن به هر هدفی، نیازمند الگو است. هر موجود هوشمند برای پیمودن یک مسیر، حل یک مسئله یا به سرانجام رساندن یک کار، به الگویی مناسب برای پیشرفت نیاز دارد و  انسان موجودی هوشمند است. این یک اصل شناخته شده روان شناختی است که شما در همه امور، چه علمی، چه ورزشی و چه اجتماعی شاهد آن هستید. یکی دیگر از ویژگی های موجود هوشمند حرکت کردن فراتر از الگو ها است. بارها در طول تاریخ شاهد بوده ایم که هرگاه انسان برای دستیابی به اهدافش از الگو استفاده کرده است توانسته به اهدافی فراتر و بالاتر دست یابد. قطعا این یک منطق علمی دارد و در چشم پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیستیم.
بنابر این ما باید با برگزاری مراسم و جشنواره هایی نظیر جشنواره شمس، برای جوانانمان الگو سازی کنیم. وقتی جوان ما ببیند الگوهایش تقدیر و ستایش می شوند، به اهداف والاتری علاقه مند و برای پیمودن مسیری که انتخاب کرده است تشویق می شود.

ضرورت برگزاری چنین جشنواره ای با ابعاد ملی چیست؟

– یکی از دلایل ابعاد ملی این همایش، نامگذاری آن به نام پروفسور محمد قلی شمس است. خود پروفسور شمس یک شخصیت ملی است که به عنوان بنیانگذار چشم پزشکی نوین ایران شناخته می شود و چند نسل از اعضای هیئت علمی تمام دانشگاه ها و چشم پزشکان کشور شاگردان ایشان بوده اند. برای شناساندن ایشان به جامعه و تاریخ ایران، لازم است در ابعاد ملی حرکت کنیم .
دوم این که ارتقاء سطح یک جشنواره به حد ملی، آن را ماندگار و پایدار می کند. ثبت جشنواره در تقویم علمی و فرهنگی کشور، به ما کمک می کند تا در حد و شان یک حرکت ملی سعی و تلاش کنیم.
نکته دیگر آنکه به عقیده من تمام امور راهبردی کشور باید در سطح ملی پیگیری شوند. جشنواره شمس هم نه تنها به دانش چشم پزشکی بلکه به علوم بینایی که هردو مثل علوم اعصاب و هوش مصنوعی جزء علوم راهبردی هستند، می پردازد. به نظرم  اگر جشنواره شمس دیدگاه فراگیر خود را حفظ کند و در سطح ملی مطرح باشد، یک موقعیت مناسب برای فعالان این حوزه فراهم می کند و مزیتی است که نباید بیهوده آن را از دست داد.

به نظرتان جشنواره شمس در بین چشم پزشکان کشور به جایگاه خود دست یافته و وجهه ملی پیدا کرده است؟ چه اقدامی در این راستا باید انجام شود؟

به نظر می آید جشنواره شمس علیرغم بی مهری هایی که گاه حتی از سوی دوستان صورت می گیرد، به این جایگاه ملی دست پیدا کرده است. البته بنده این را نقطه ضعفی برای بیمارستان فارابی می دانم چون جشنواره باید ابتدا جایگاه خود را در در خواستگاهش یعنی بیمارستان فارابی حفظ کند. اما متاسفانه بنده چه در زمان حضورم در بیمارستان، چه در حال حاضر که بازنشسته شده ام، شاهد نوعی کم توجهی به مسایل پژوهشی و به ویژه جشنواره شمس بوده ام که در دوره ریاست قبلی بیمارستان به اوج خود رسید. خوشبختانه از زمانی که دکتر اکبری عهده دار ریاست بیمارستان و گروه چشم پزشکی شده است، علیرغم تمام گرفتاری ها، توجه ویژه ای به این مسئله دارد. با این همه باید بازتاب جایگاه این جشنواره را در مشارکت تک تک اعضای هیئت علمی فارابی ببینیم.
گرچه هنوز دوستان خودمان در فارابی عنایت کافی به جشنواره ندارند ولی جشنواره شمس با اتخاذ سیاست توجه به همه پژوهشگران در اقصی نقاط کشور، رعایت کامل بی طرفی و پرهیز از نگاه یک سویه، توانسته است توجه و اعتماد افراد در مراکز مختلف را به خود جلب کند به گونه ای که حتی بیشتر از اعضای هیئت علمی بیمارستان فارابی برای شرکت در این جشنواره از یکدیگر سبقت می گیرند.
امیدوارم با رسمی شدن ثبت جشنواره در تقویم علمی- فرهنگی کشور، جایگاه ما نه تنها در بین همکاران چشم پزشک، بلکه در سطح ملی و در بین رشته های دیگر بیش از پیش شود. تحقق این امر نیازمند فعالیت، کوشش و تبلیغات بیشتری است و اگر همکاری ریاست، مدیریت و اعضای هیئت علمی بیمارستان فارابی بیشترشود، قطعا شاهد موفقیت افزون تر جشنواره شمس در آینده خواهیم بود.

جایگاه ملی و منطقه ای چشم پزشکی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوشبختانه در طی سه – چهار دهه گذشته، چشم پزشکی ایران هم در سطح ملی و هم در سطح منطقه ای از جایگاه بسیار خوبی برخوردار بوده است. توسعه گردشگری سلامت و حضور بیمارانی که از کشورهای همسایه برای درمان به ایران می آیند، نشانه مقبولیت خدماتی است که به آنها داده می شود. اما به باید نکته بسیار مهمی هم توجه کرد، اینکه نباید با خوش خیالی در تداوم این امر دچار اشتباه شویم. حفظ جایگاه منطقه ای چشم پزشکی ایران در گرو به روز بودن آن از نظر سطح دانش و تجهیزات است، باید هر روز وضعیتمان را از این لحاظ  ارزیابی و کنترل کنیم و غفلت نکنیم. متاسفانه در سال های اخیر شاهد یک کندی در روند پیشرفت چشم پزشکی ایران شده ایم که علت عمده آن تحریم های ظالمانه ای است که بر کشورمان اعمال شده است و هم از نظر ارتباط علمی با کشورهای دیگر و هم از نظر تهیه امکانات و تجهیزات مارا دچار مشکل کرده است.
البته متاسفانه پایین بودن تعرفه های چشم پزشکی و تاثیر آن بر کاهش انگیزه چشم پزشکان جوان و اثرات همه گیری کووید- 19 در یکسال گذشته هم مزید بر علت شده است. به نظرم همه این ها باعث شده کمی در مقایسه با آنچه در خارج از مرزهای ایران اتفاق می افتد دچار کندی حرکت می شویم.

 اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید؟

ببینید کاهش امید به آینده در نسل جوان چشم پزشکی، هم بر التزام آن ها به شوون اخلاق حرفه ای و هم بر تمایل آنها به پیشرفت و توسعه علمی، تاثیر گذار است و از طرفی باعث افت کیفیت خدمات چشم پزشکی ما در منطقه می شود. باید بپذیریم که دنیا، دنیای رقابت است. رقبای منطقه ای ما به سرعت درحال تجهیز خودشان هستند و از شرایط ویژه ما به نفع خودشان استفاده می کنند. حتی کار به جایی رسیده که مثلا ترکیه در داخل کشور ما برای اعزام بیمار تبلیغ می کند. اگر چه هنوز این امر خوشبختانه به حوزه چشم پزشکی نرسیده ولی اگر سستی کنیم خطری است که در سالهای آتی گریبانگیر ما هم می شود. اگر برای چشم پزشکان جوانمان امید به آینده را افزایش ندهیم، تعرفه ها اصلاح و دستگاه ها و تجهیزات و تکنولوزی مدرن را وارد نکنیم، متاسفانه به سرعت جایگاه و مزیت منطقه ای خود را از دست خواهیم داد. این  خطری است که شرایط ویژه چشم پزشکی کشور را تهدید می کند و امیدوارم هرچه سریعتر برای آن فکری شود و مزیت ما به جایگاه خود بازگردد.
نکته دیگر آنکه وقتی سطح امکانات و منابع کشور، به هر دلیلی، پایین بیاید امکان پژوهش هم کاهش پیدا می کند. پژوهش سنگ بنای توسعه در تمام حوزه ها است چه در حوزه علم، چه در صنعت و اجتماع و فرهنگ. اگر روند پژوهش در کشور کند شود، مطمئن باشید تاثیر منفی خود را در تمامی خدمات علمی و دانشگاهی کشور به شدت نشان خواهد داد. دانش چشم پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست و از آنچه امروز به عنوان چشم پزشکی کشور می بینید جز پوسته ای سطحی چیزی نخواهد ماند. این یکی دیگر از وجوهی است که باید در بحث جایگاه ملی و منطقه ای چشم پزشکی ایران حتما به آن توجه شود و گرنه امکان ندارد شما بدون داشتن پشتوانه پژوهشی و علمی عمیق بتوانید در یک رشته ای سرآمد باشد. به همین خاطر امیدوارم بزرگان و مسئولین کشور و دانشگاه به این مسئله توجه جدی کنند وگرنه به سرعت جایگاهمان تنزل پیدا خواهد کرد.

جنابعالی سابقه ریاست مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران را در کارنامه دارید، ضرورت استفاده از علوم دیگر به ویژه علوم پایه در تحقیقات چشم پزشکی چیست؟

به نظرم سوال بسیار مهمی است. ما به این مسئله ایمان و اعتقاد داشتیم و داریم که در حال حاضر، به طور مشخص تنها دستاوردهای علوم پایه میتواند به علوم بالینی کمک کند و لاغیر. گرچه دستاورد های علوم پایه همیشه نقشی موثر در پیشرفت های علوم پزشکی داشته اند اما امروز به جایی رسیده ایم که علوم بالینی بدون دستاورد های علوم پایه، قطعا درجا خواهند زد.
زمانی کشور ما گرفتار مشکلات متعدد بهداشتی بود و بیماری های واگیر و عفونی بیداد می کرد. طبیعتا و به اقتضای زمان نقش درمانی و بالینی پزشکان بارزتر بود ولی همان موقع هم اقدامات شفابخش پزشکان به مدد دستاوردهای علوم پایه صورت می گرفت. انواع داروها به ویژه آنتی بیوتیک هایی که توسط پزشکان تجویز می شوند را متخصصین علوم پایه ساخته و در نهایت از درمان بالینی سر درآورده اند.
 ولی الان دوره ای است که پزشکی وارد حیطه درمان های ژنتیکی و ترمیم سلولی و مولکولی شده است. حوزه های بسیار پیجیده ای که باید با همکاری اعضای هیئت علمی علوم پایه به دستاوردی برسید و نهایتا در بالین از آن استفاده کنید. در حال حاضر علوم پزشکی وابسته به زیست شناسی مولکولی، ژنتیک، دانش سلول های بنیادی، نانو تکنولوژی، پروتئومیکس و بسیاری دیگر از رشته ها ی علوم پایه است. بنابر این باید تلاش کنیم تا دستاورد های آنها و زبان آنها را به زبان بالین بیمار ترجمه کنیم  وگرنه در دنیای پزشکی هم حرفی برای گفتن نداریم. مفهوم چشم پزشکی ترجمانی و پزشکی ترجمانی هم همین است که دستاوردهای علوم پایه را به علوم بالینی ترجمه کنیم. بنابر این استفاده از پژوهش های علوم پایه در علوم بالینی یک ضرورت قطعی است و باید تلاش کنیم زبان یکدیگر را به هم نزدیک کنیم.

جشنواره شمس چه تاثیری در این زمینه داشته یا می تواند داشته باشد؟

 همواره مسئولان جشنواره شمس بخشی از وظیفه خود را صرف شناسایی اعضای هیئت علمی و پژوهشگران علوم پایه ای می کنند که تحقیقات مرتبط با چشم پزشکی یا مشترک با چشم پزشکان  انجام می دهند. این ویژگی خیلی خیلی ارزشمندی است. در جشنواره شمس موارد متعددی از تشویق همکاران پژوهشگر علوم پایه که در زمینه فارماکولوژی، ژنتیک، پروتئومیکس و … با چشم پزشکان پروژه مشترک داشته اند، داریم. علاوه بر آن در بخش پژوهشگران جوان جشنواره سعی شده افرادی که در کارنامه شان پژوهش های پایه داشته اند بیشتر مورد توجه قرار گیرند و به مقالات مشترک با علوم پایه بیشتر توجه شده است. به  همین خاطر به نظرم جشنواره شمس به وظیفه خود در این حوزه عمل نموده است.  امیدواریم در آینده هم شاهد همکاری های بیشتر پژوهشگران در علوم پایه و علوم بالینی باشیم و جشنواره عاملی شود برای آنکه این نوع پژوهش ها و پژوهشگران شناسایی شده، تشویق و بر تعدادشان افزوده شود.

در حال حاضر وضعیت پژوهش در چشم پزشکی کشور چگونه است؟

پس از سالهای اول انقلاب، بالاخره در کشور به ضرورت پژوهش توجه شد، نهاد های پژوهشی شکل گرفتند و خوشبختانه در خیلی از موارد تبدیل به بدنه استواری شدند. ولی متاسفانه بحث پژوهش در مملکت ما دو آفت دارد، مدیریت و بودجه. در سال های اخیر هم بودجه پژوهشی کاهش یافته است و هم در جهت دادن به اولویت های پژوهشی دچار مشکل هستیم. باید روی این قضایا به نحوی بازنگری صورت گیرد.
  واقعیت آن است که پژوهش بدون بودجه امکان ندارد. ما چه به خواهیم، چه نخواهیم، در حال حرکت به سمت استفاده از فناوری های نوین و پیشرفته در پژوهش های پزشکی هستیم و اینها بودجه می خواهد. وقتی می خواهید کار پژوهشی جدی کنید، وسایل و امکانات مورد نظر شما  باید فراهم شود تا به نتیجه دلخواه برسید. بنابر این سیاستگذاری دقیق در سطوح کلان خیلی مهم است. البته انتظار ندارم سیاست های کشورهای توسعه یافته را در پیش بگیریم و مثل آنها عمل کنیم. به هیچ وجه! بلکه باید نگاهمان به پژوهش را مردمی تر کنیم. باید به پژوهشگرانمان یاد آوری کنیم که پزوهش ها عملگرایانه، هم سو با منافع کشور و برای رفع مشکلات جدی مردم باشد. باید این مسئله در سیاست های کلان کشور گنجانده شود تا به دنبال آن در دانشگاه ها هم اجرایی گردد.
اینها مسایلی اند که به نظرم باید حتما بازنگری شوند. اگر بعد مدیریتی بخش پژوهش کشور اصلاح شود، حتما بودجه لازم هم برای آن در نظر گرفته می شود. بگذارید برایتان مثال بزنم پیشتر درباره ورود پزشکی به استفاده از دانش سلول های بنیادی، ژنتیک، زیست شناسی مولکولی و فناوری های نوین صحبت کردم همه این فناوری ها بسیار گران و مستلزم استفاده از تجهیزات پیشرفته اند. اگر بخواهید بدون مدیریت صحیح منابع وارد این حیطه شوید قطعا منابعتان هرز می روند و در اول راه متوقف می شوید. اما اگر در سطح کلان کشور در هر حوزه یک مرکز پژوهشی به صورت متمرکز مدیریت امر را برعهده بگیرد و بودجه لازم در اختیارش قرار گیرد، سایر مراکز در سراسر کشور می توانند از نتایج پژوهشی آنها استفاده کنند . مثلا اگر بودجه پژوهش های استراتژیکی مانند سلول های بنیادی را به صورت متمرکز به یک مرکز کشوری اختصاص دهید، نهایتا این مرکز می تواند محصول خود را در اختیار مراکز چشم پزشکی، قلب و بیماری های کلیوی قرار دهد. این پیشنهاد شخصی من است. اگر بودجه پژوهشی در سطح ملی هدفمند نشود و پژوهش ها همچنان پراکنده باشد متاسفانه هم منابعمان هرز می رود و هم پژوهشگرانمان سرخورده می شوند.
نکته دیگر توجه به علوم پایه در سیاست های کلان  وزارت بهداشت است. اگر وزارت بهداشت به سمت ساماندهی پژوهش های علوم پایه پیش رود مطمئنا در علوم پایه موفق خواهیم بود. کوبا کشوری است بسیار فقیر با جمعیتی اندک که با همه مشکلاتش در حوزه هایی مثل تولید واکسن، بهداشت پایه و حتی زیست شناسی  مولکولی بسیار پیشرفته است. این امر نتیجه سیاست گذاری درست ملی شان است. به جای پرداختن به پژوهش های پراکنده و متعدد منافع  و نیازهای استراتژیک کشورشان را درنظر گرفته اند. مثلا به جای سرمایه گذاری بر روی علوم فضایی بر روی ساخت واکسن که برایشان جنبه حیاتی دارد به عنوان هدف ملی متمرکز شده اند. ما هم باید درباره پژوهش های علوم پایه مان چنین الگویی را پیش بگیریم. در علوم بالینی باید به سمت پژوهش های اپیدمیولوژیک که سیمایی از بیماری ها و مشکلات بهداشتی کشور ترسیم کند، برویم. کوهورت پرشین نمونه خوبی از این پژوهش ها است که با نتایج آن می توانیم مشکلات را شناسایی و برای آنها برنامه ریزی کنیم. امیدوارم این مسئله امکان پذیر شود.

امسال به خاطر شرایط همه گیری سیزدهمین جشنواره شمس به صورت مجازی برگزار می شود. به نظرتان برگزاری مجازی جشنواره چه مزایا و معایبی می تواند داشته باشد؟

گرچه برگزاری مجازی جشنواره درحال حاضر و به اقتضای شرایط یک ضرورت است، ولی خود این امر به نوعی کارآموزی هم محسوب می شود. چرا که قطعا در آینده استفاده از فضای مجازی در کنار برگزاری عینی و واقعی ضروری و بخشی از هر رویداد خواهد بود. بالاخره ما در دوران جدیدی به سر می بریم و فضای مجازی جزء انکار ناپذیر زندگی بشر شده است. برگزاری مجازی رویدادها و مراسم کم کم تبدیل به روالی طبیعی می شود. این را باید بپذیریم و در آینده حتی اگر شما مراسم حضوری هم داشته باشد باید درکنار آن فضای مجازی راهم پوشش دهید. این واقعیتی است که باید بپذیریم این فرصتی است تا خودمان را محک بزنیم  و برای آینده آمادگی پیدا کنیم.
 البته ما قبلا هم در جشنواره تا حدودی از فضای مجازی استفاده می کردیم ولی حالا سهم بیشتری پیدا می کند. یکی از معایب برگزاری مجازی جشنواره آن است که آن شور و تاثیر عمیقی که انتظار داریم، به نسبت شرایط حضوری بین مخاطبین و برگزیدگان ایجاد نشود. ولی فعلا مجبوریم برای حفظ سلامت عزیزانمان جشنواره را مجازی برگزار کنیم و فقط تقدیر شوندگان حضور فیزیکی داشته باشند.
 به نظرم روندی کاملا طبیعی را طی  می کنیم و نتایج برگزاری مجازی جشنواره و مقایسه آن با سال های قبل ما را در اتخاذ سیاست های آتی کمک خواهد کرد. برگزار کنندگان و مخاطبین جشنواره  هم به تدریج به آن عادت خواهند کرد.

مجددا از بذل توجه جنابعالی و فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید سپاسگزارم.

گفتگو و تهیه خبر: حمیده امیدوار